Buszra cserélte a katedrát egy tanárnő Kaposváron
Baranyai Ildikó harminc éven keresztül volt tanár, július óta viszont buszsofőrként dolgozik a kaposvári helyi járaton.
Baranyai Ildikó harminc éven keresztül volt tanár, július óta viszont buszsofőrként dolgozik a kaposvári helyi járaton.
Egészen meglepő megoldásokat találnak a világ különböző országaiban a tanárhiány leküzdésére: van, ahol katonákat képeznének át pedagógusnak, máshol pedig a megszokott, egyetemi oktatás megkerülésével, egy online tanfolyam elvégzése után adnának képesítést a leendő tanároknak. Összegyűjtöttük, hogyan próbálják kezelni ezt a globális problémát más országokban.
A váltás óta kiegyensúlyozottabbak, nyugodtabbak a napjai és több időt tud a családjára fordítani.
A nagyobb felmondási hullám egyelőre elmaradt, a Pedagógusok Szakszervezete szerint az majd szeptemberben jöhet.
Az aHang civil szervezet felületén a státusztörvény miatti felmondási szándékukat jelző pedagógusok közül több százan azt is megválaszolták, mit terveznek, miután otthagyták az iskolájukat. Sokaknak még nincs B-terve, a többiek jellemzően magántanárok lennének vagy más szellemi munkát választanának a pszichológustól az operatőrön át a HR-esig, de kéttucatnyian a kivándorlást is fontolgatják. Az általunk megkérdezett oktatáskutató szerint ugyanakkor, ha egy rendes oktatási reformot követően pár éven belül visszatérnének a pályaelhagyók, a plusz tapasztalatuk még jót is tenne a területnek.
Nem volt könnyű számára a váltás, de összességében nem bánta meg a döntést.
Tizenegy pályaelhagyó pedagógus tablója került fel a tanári falára a Szentistvántelepi Általános Iskolában, de még ennél is többen hagyták el az intézményt az elmúlt 1-2 évben.
Két év. Mindössze ennyi idő elég volt egy fiatal pedagógus számára, hogy rádöbbenjen: ez nem az, amiért tanult, ami a hivatása, és amiért tanítani szeretne. Az okokról az Eduline-nak mesélt.
Nem egy munkát, hanem a hivatásukat hagyták ott azok a tanárok, akik egzisztenciális okokból döntöttek a pályaelhagyás mellett.
Mintegy 42 százalékkal nőtt 2021 és 2022 között a pályaelhagyó pedagógusok száma. A státusztörvény tovább ronthat a helyzeten.
Már több mint négyezren jelezték a felmondásukat, amennyiben a kormány bevezeti a státusztörvényt. Közben új petíció is indult, ebben azt próbálják megakadályozni, hogy a törvény az Országgyűlés elé kerüljön.
Két év után felmondott a Magyar Gyula Kertészeti Technikum egyik tanára, mert úgy érezte, hogy „ez így nem mehet tovább” - mesélte el egy interjúban.
Elhagyja a tanári pályát Tóth Viktor, a Kőbányai Szent László Gimnázium angoltanára.
„Fogjatok össze, és helyezzétek letétbe a felmondásaitokat” – üzente Simkó Edit, budapesti pedagógus. Végső elkeseredésben jutott a felmondás gondolatáig.
Erre a kérdésre válaszol Veiszer Alinda. Az újságíró fél családja tanárokból, egyetemi oktatókból áll, mégsem jutott eszébe, hogy tanárnak menjen.
A tanárok folyamatos szakmai fejlődését vizsgáló gyorsjelentés szerint a leterheltség jelenti a legnagyobb akadályt, de sok tanár szerint nem is becsülik meg őket eléggé.
Külföldön is komoly probléma a pályaelhagyás, körülbelül minden ötödik brit tanár két éven belül várhatóan elhagyja a tanári pályát - derült ki egy friss kutatásból.
Orbán Viktor is külföldre menne, ha fiatal lenne, mert "egy idő után az élet, az olyan, hogy megáll" - derült ki a miniszterelnök rendhagyó osztályfőnöki óráján. A Piarista Gimnázium diákjai azt is megtudhatták: a kormányfő hisz a "tudatmódosításban", és általában elégedetten fekszik le aludni.
Húsz éve nem voltak ilyen elégedetlenek a munkájukkal az amerikai tanárok, derül ki egy friss felmérésből.